Record fish for shore,   December 2020 

SPECIES                               NAME                                        LBS    OZS

Angler Fish                               A. Smoor                                 21-0

Bass                                        D Lynes                                   14-6

Bream Black                            P Collins                                   2        

Bream Gilthead                        Qualifying weight                       2-7oz

Cod                                         J. Gilbert                                  13-4

Dab                                         D. Potts                                    1-3

Dogfish                                     L. Pidgley                                  2-11 ¾

Dragonet                                  D. Potts                                     -3 ¾

Eel (Conger)                           R. Hornyak                               35-0

Eel (Silver)                              S. Moore                                  2-9 ½                         

Flounder                                   B Poole                                    4-6

Garfish                                    D Potts\ I Bickerstaff                1-4

Gurnard (Grey)                        P Prestidge                                  -12

Gurnard (Red)                          N. Back                                        -15

Gurnard (Tub)                          K Poole                                    1-2      

Herring                                     P Prestidge                             -11

John Dory                                 P. Large                                   1-0

Long Spined Sea Scorpion      S. Pidgley                                     -6

Lumpsucker                             S. Lawrence                             9-5 ¼

Mackerel                                 P. Large\R Pidgley                   1-11

Mullet (Thick Lipped)               N. Back                                    5-6

Mullet (Thin Lipped)                 C Francis                                 4-9

Mullet (Red)                              P Jupe                                    2-3oz 10dr

Pipefish                                   W. Pidgley                                -1 ½

Pipefish                                   L. Fearnley                                -1 ½

Plaice                                       J. Gilbert                                  4-11 ½

Poor Cod                                 C Driver                                       -7oz

Pouting                                     K. Garrod                                 2-10 ¼

Pollack                                    R Burgin                                   4-0

Ray (Blonde)                            P Prestidge                              15-7

Ray (Small Eye)                       Qualifying weight                      9-15

Ray(Spotted)                            N Bainton                                 4-0

Ray(Spotted)                            S Watkins                                4-0                             

Ray (Sting)                              C Howard                                 10-0

Ray (Thornback)                     N Bainton                                   8- 2

Ray (Undulate)                         P Thomas                                 14-8

Rockling (Shore)                     N Saxby                                       1-0     

Rockling (3 Bearded)               C Mackenzie                                1-10.5

Rockling (5 Bearded)               R Poole                                        1-5.5

Scad                                     N. Back                                           1-2

Smoothound                            S. Darlington                                 13-2

Smoothound Starry                  T.South                                         15-7

Sole                                        J Toms                                        2-12

Topknot                                  C. Howard                                     352grms

Triggerfish                              R. Burgin                                        2-0

Twaite Shad                             L. Fearnley                                       8-0

Whiting                                  W. Pidgley                                      2-4

Wrasse (Ballan)                      J. Gilbert                                         6-0

Wrasse (Cuckoo)                    K Poole                                          -15.5 

Record fish for Boats December 2020

 SPECIES                               NAME                                                LBS    OZS

Bass                                      P Hathaway                                          13-10

Bream (Gilthead)                   A. Tubb                                                 1-5

Bream (Red)                         R. Burgin                                               3-3 ¼

Brill                                      R. Burgin                                               7-8   

Coalfish                                D. Potts                                                  17-8

Cod                                      D. Woodhams                                        38-2

Dab                                      A Tubbs                                                 9-9

Dogfish                                 D. Shrub MBE                                        3-1 ¾

Dragonet                              D. Hill                                                      -4 ½

Eel (Conger)                          N. Diffey                                                75- 0

Eel (Silver)                               J Hemming.                                           3-1                    

Flounder                                    P Harvey                                               4- 6,3/4

Garfish                                     R. Pidgley                                              1-2 ¾

Greater Sandeel                       N. Back                                                  -5 ¼

Gurnard (grey)                         W. Pidgley                                              -11 ¼

Gurnard (Red)                          C. Howard                                             1-13 ¼

Herring                                    D Lynes                                                   -12oz

John Dory                                  P Driver                                                 2-7oz

Ling                                         D Lynes                                                  31-8

Long Spined Sea Scorpion          W. Pidgley                                                  -3 ½

Long Spined Sea Scorpion         A. Cumming                                           -3 ½

Mackerel                                 K. Trim                                                   2-2 ½

Plaice                                       P. Young                                               7- 8 1/8

Pollack                                     D. Potts                                                  17-1

Porbeagle Shark                        A. Cumming                                          70-0

Pouting (Bib)                            M. Butterworth                                       4-0½

Bream (Black)                          D Lynes/R Burgin                                  5-0

Mullet(Thick Lipped)                R Burgin                                                6-1oz 3dms

Mullet Golden Grey                  C Holloway                                            1-6

Mullet (Thin Lipped)                 C. Holloway                                           2-2 ¼

Gurnard Streaked                      D Reeve                                                -15,5drms

Gurnard (tub)                            C Carstens                                            6-6

Mullet (Red)                             A. Wood                                                1-10 1/8            

Ray (Blonde)                             P. Jarman                                             27-0

Ray(Small Eye)                         G. Walker                                             11-12

Ray (Spotted)                            R. Burgin                                              5-5

Ray (Sting)                              C. Holloway                                           6-8  ½

Ray (Thornback)                       P. Harvey                                             15-11

Ray (Undulate)                          C. Howard                                            18-07

Rockling (3 Bearded)               J. Gilbert                                                 1-9 ½

Scad                                        M. Burr                                                  1-1 ½

Shad (Allis)                             K.Willis                                                   13.0

Shad (Twaite)                         C. Holloway                                            -13 ¾

Shark (Blue)                            R. Nash                                                  59-0

Smoothound                           R. Hill                                                     14-12

Spurdog                                  D Lynes                                                 20-14oz 6dms                 

Tope                                         P. Harvey                                              49-10

Triggerfish                                 A. Rogerson Jnr                                    2-10 ¾

Turbot                                       P. Jarman                                           20-2

Whiting                                     E Tripp                                                4-4

Wrasse (Ballan)                      R. Burgin                                                5-3

Wrasse (Cuckoo)                     C. Chambers                                          1-7 ¾

Caught out of British waters to date

SPECIES                               NAME                                                       LBS    OZS

Barracuda                                N Back/r Burgin                                     20    

Big Eye Tuna                           D Potts                                                   287-0

Big Eyed Trevally                     D. Potts                                                  17-10

Black Tipped Shark                  D Williamson                                          60

BlackFin Tuna                         D Williamson                                          5

Blue fin Tuna                           A Adams                                              500lb   Boat

Blue Marlin                               B Warren                                               673-13

Bonito                                                                      

Conger                                     B Francis                                              17-0         Shore

Couches Bream                       C Holloway                                              1-1-8

Dog Tooth Snapper                 D Potts                                                   48-0

Dog Toothed Tuna                   R Burgin                                                 4

Dorado (Dolphin Fish)             D Williamson                                         55

Flame Snapper                        D Potts                                                   11

Giant Garfish                            R Burgin                                                 4

Giant Trevally                           R. Burgin                                                45-0

Greater Amberjack                   D. Potts                                                  45

Grouper                                   R. Burgin                                               22-0

Mackerel                                 B Francis                                              1-1-6

Hardheadcatfish                      N.Bainton                                               2        

Jobfish                                     D.Potts                                                    6 - 8

Kingfish                                     R. Burgin                                               24 -2

Nurse Shark                             D Williamson                                          50    Shore Caught

Permit                                      D. Potts                                                1-8

Pollack                                     B Francis                                               4-8          Shore

Rooster Fish                            D. Potts                                                  57-5

Sailfish                                    D. Potts                                                97-0      

Skipjack Tuna                         R.Burgin                                                 15

Spotted Trout                           D Williamson                                          2-5

Striped Marlin                           D. Potts                                                135-00

Tarpon                                     N. Back                                                125

Thick lipped Mullet                   B Francis                                               4-11         Shore

Tunny                                       R Burgin                                                 51

Wahoo                                     D Woodhams                                        100

Yellow Spotted Trev                D. Potts                                                  13-4

Yellowfin Tuna                         D. Potts                                                  44-1.5